Kategorie:

Klasyczne i krókoterminowe OC czym się różnią?

kalkulator ubezpieczen oc ac

Co do zasady polisy zawierane są na okres 12 miesięcy, jednak w określonych sytuacjach istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia na znacznie krótszy okres. Kto może skorzystać z 30-dniowej polisy? I czym różni się ona od standardowej wersji?

OC krótkoterminowe dla kogo?

Należy nadmienić, że z takiej oferty skorzystać można w ściśle określonych sytuacjach. Jeśli jesteś właścicielem komisu i zajmujesz się sprowadzaniem pojazdów z zagranicy i chcesz umożliwić kupcowi poruszanie się dopiero co zakupionym autem bez konieczności wykorzystania lawety, to oferta 30-dniowego OC jest właśnie dla Ciebie. To duży ukłon w kierunku kontrahenta, co bardzo ułatwia transport nowego auta.

Z oferty tak krótkiej polisy OC skorzystać mogą również właściciele aut zabytkowych i historycznych, ale ważne jest aby pojazd spełniał określone założenia.

OC krótkoterminowe zakres ochrony

Polisa krótkoterminowa nieco różni się od klasycznego wariantu. Przede wszystkim okresem ochrony, co jest kwestią oczywistą. Zmniejszenie czasu odpowiedzialności ubezpieczyciela wiąże się także z ceną, która jest proporcjonalnie niższa niż w przypadku rocznej polisy.

Istotną różnicą dla korzystającego z takiej polisy jest fakt, że nie ulega ona automatycznemu przedłużeniu, jak ma to miejsce w przypadku polisy 12-miesięcznej. Dlatego też po upływie wskazanego w polisie terminu nie można poruszać się pojazdem po drogach publicznych, należy przedłużyć lub podpisać nowa umowę ubezpieczeniową.

Co ciekawe, polisy krótkoterminowe nie należą do standardowej oferty firm ubezpieczeniowych, dlatego nie każda firma umożliwia ich wykupienie.

 

Zobacz też:

Rejestracja motocykla

Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu a stłuczka na parkingu

Jazda bez ubezpieczenia

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny samochodu

Samochód z Niemiec