Kategorie:

Konsekwencje związane z brakiem polisy OC

kalkulator ubezpieczen oc ac

Polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Obowiązek ten dotyczy nie tylko właścicieli samochodów osobowych, dostawczych czy ciężarowych, ale także właścicieli motocykli i motorowerów, ciągników rolniczych oraz niektórych pojazdów specjalistycznych. Brak OC jest poważnym wykroczeniem, za które grożą konkretne sankcje.

Brak polisy OC

Sytuacja, w której pojazd nie będzie objęty obowiązkową polisą nie zdarza się często, ponieważ polisa przedłużana jest automatycznie przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Kwestia ewentualnej odpowiedzialności za szkodę w przypadku braku uregulowania opłaty jest osobnym problemem.

Zatem jak to możliwe, że pojazd nie ma polisy? Dawniej w przypadku kupna auta używanego do towarzystwa ubezpieczeniowego zgłaszało się zbycie pojazdu, a firma automatycznie przesyłała kolejną polisę nowemu właścicielowi. Obecny stan prawny jest jednak inny – z takiej polisy korzystać można do momentu jej wygaśnięcia. Nie jest ona już tak jak dawniej automatycznie przedłużana. Z jednej strony jest to ułatwienie jeśli nowy właściciel chce zmienić firmę ubezpieczeniową, z drugiej – nakłada obowiązek pamiętania o zawarciu nowej umowy.

Kary za brak OC

Jeśli pojazd nie posiada aktualnej polisy, to nie powinien w ogóle poruszać się po drogach publicznych. Oczywiście jeśli pozostaje w garażu czy na posesji – nie zwalania to właściciela z obowiązku posiadania OC. Gdy brak jest polisy, wówczas narażasz się na niemałe wydatki, wynikające z kar naliczanych za każdy dzień braku ubezpieczenia.

 

Zobacz inne:

Wypowiedzenie OC po złomowaniu

Samochód z Włoch. Jak go sprowadzić, aby nie żałować?

Mandat z fotoradaru

Jazda na niemieckich tablicach

Rejestracja samochodu w 2021