Kategorie:

OC krótkoterminowe dla pojazdów sprowadzonych z zagranicy

kalkulator ubezpieczen oc ac

Decydując się na zakup pojazdu sprowadzonego z zagranicy należy wiedzieć, w jakich sytuacjach można poruszać się nim po polskich drogach zaraz po zakupie. Korzystnym rozwiązaniem jest zakup samochodu sprowadzonego przez komis, ponieważ w takiej sytuacji komis ma możliwość zakupienia skróconej, 30-dniowej polisy OC, dzięki której legalnie i bez stresu będzie można jechać kupionym autem. Jakie warunki musi spełnić auto, żeby skorzystać z takiej możliwości?

Pojazd z zagranicy, o czym pamiętać?

Kupując pojazd sprowadzony warto w pierwszej kolejności zapytać o ubezpieczenie OC. Zdarza się, że auto posiada polisę i można nim legalnie przemieszczać się. Jednak jeśli brak polisy, wówczas pozostaje tylko opcja przewozu na lawecie lub wykup krótkoterminowego OC. Takie ubezpieczenie musi zostać zawarte na okres co najmniej 30 dni, jednak może zostać przedłużony. Najważniejszą kwestią jest tu pilnowanie terminów, ponieważ pomiędzy kolejnymi polisami nie może być żadnej przerwy. To ważna kwestia, szczególnie, że polisy tymczasowe nie przedłużają się automatycznie.

W praktyce ubezpieczenie 30-dniowe jest stosowane raczej jako rozwiązanie jednorazowe, a kolejne polisy zawierane powinny być już na standardowy 12-miesięczny okres. Oczywiście w przypadku gdy pojazd pozostaje w komisie, przedsiębiorca może przedłużać polisę o kolejne krótkoterminowe okresy.

Krótkoterminowe OC a formalności

Rozwiązanie, jakim jest krótkoterminowe OC jest rozwiązaniem dobrym, pozwalającym na poruszanie się samochodem zaraz po jego zakupie w komisie, najczęściej do czasu załatwienia wszystkich niezbędnych formalności związanych z przerejestrowaniem.

 

Zobacz pozostałe:

Utrata prawa jazdy

Akcyza na samochód

Zmiana danych w polisie OC

Przekroczenie terminu płatności raty za OC i AC

Przerwa w ubezpieczeniu OC