Kategorie:

Czym dokładnie jest OC w samochodzie i jaką zapewnia ochronę?

kalkulator ubezpieczen oc ac

Najpopularniejszym rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego w Polsce jest ubezpieczenie OC samochodów i innych pojazdów. Jest to prawie prawdopodobnie związane z faktem, że ta ochrona jest obowiązkowa. Okazuje się jednak, że coraz więcej kierowców decyduje się na dodatkowe ubezpieczenia samochodu, aby uchronić się przed takimi zdarzeniami jak kradzież, szkody pogodowe czy wypadek ze zwierzęciem. W takich okolicznościach posiadanie ważnej polisy Autocasco może okazać się niezwykle ważnym źródłem pomocy. Czym dokładnie jest klimatyzacja w samochodzie i jaki zasięg zapewnia?

Co to jest Autocasco i jak to działa?

Większość kierowców zdaje sobie sprawę, że posiadanie i prowadzenie pojazdu może umieścić ich w wyższej kategorii ryzyka. Udział lub przyczyna kolizji drogowej to tylko jedna z sytuacji, w jakich może znaleźć się właściciel pojazdu prowadząc samochód. Pomocne w tej sytuacji jest obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC (o ile nie jesteś winowajcą). Jednak pobieżne badanie polskich autostrad pokazuje, że jakość i wartość naszych samochodów stale się poprawia. Ze względu na zwiększone zainteresowanie złodziei ma to wpływ na finansowe rozmiary ewentualnych uszkodzeń samochodu.

Niewykluczone, że dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, takie jak Autocasco, będą bardzo korzystne w opisanych powyżej scenariuszach, a także w wielu innych. Zakres ochrony zapewniany przez tę polisę ubezpieczeniową można dostosować do konkretnych potrzeb i okoliczności kierowcy. Oprócz oferowania samodzielnej polisy ubezpieczyciele często oferują pakiet zawierający ubezpieczenie OC oraz NNW. Zaletą tej metody jest to, że premia za oba towary jest generalnie znacznie obniżona.

Warto również wspomnieć, że jedyną pomoc finansową, jaką może uzyskać sprawca wypadku w przypadku poniesionych przez niego szkód materialnych, zapewnia posiadana polisa NNW. Po zaistnieniu wypadku ubezpieczenie OC pokryje jedynie koszty naprawy pojazdu osoby, która nie była winna wypadku.

Co dokładnie obejmuje klimatyzacja w samochodzie? Jaki klimatyzator powinienem kupić?
Zakres ochrony ubezpieczenia komunikacyjnego AC jest mniej lub bardziej kontrolowany, a determinują go wymagania i możliwości finansowe właściciela pojazdu. Z powodu tych zmian w zakresie polisy kierowca, który nie zdecyduje się na pokrycie na przykład zawartości swojego pojazdu, nie będzie zmuszony do uzyskania takiego ubezpieczenia. W związku z powyższym ubezpieczyciele często oferują zarówno podstawową, jak i rozszerzoną opcję ubezpieczenia AC.

Jeśli chodzi o najbardziej podstawowy pakiet Autocasco, jaki poziom bezpieczeństwa jest często zapewniany? Uszkodzenia wynikające z następujących czynności są objęte ubezpieczeniem komunikacyjnym w ramach tej konfiguracji:

nagłe kolizje (kontakty) z pojazdami, zwierzętami lub osobami znajdującymi się na zewnątrz pojazdu, działania osób trzecich, takie jak wandalizm, kontakt pojazdu z czynnikami termicznymi lub chemicznymi, które nie są generowane z wnętrza pojazdu, wpływ klęsk żywiołowych (pożar , wody, huraganu, gradu, pioruna itp.), wykonywania działań ratujących zdrowie i życie ludzkie oraz kradzieży pojazdu lub jego części lub wyposażenia
Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że wspomniana powyżej podstawowa ochrona AC obejmuje większość sytuacji, w których samochód może zostać skradziony, a następnie uszkodzony, zniszczony lub w inny sposób utracony. Okazuje się jednak, że niektórzy ubezpieczyciele, jak np. TUZ Ubezpieczenia, mają znacznie więcej do zaoferowania swoim konsumentom, a w ramach rozszerzonego pakietu świadczą następujące usługi dodatkowe:

Ochrona rabatu na wypadek zdarzeń drogowych mogących spowodować jego obniżenie, zapewnienie określonej wartości Sumy Ubezpieczenia, brak obniżenia wartości Sumy Ubezpieczenia, jeżeli szkoda nie była całkowita, ubezpieczenie przewożonego bagażu
W przypadku TUZ skorzystamy z kalkulatora AC OC do obliczenia wysokości opłaty za ubezpieczenie AC. Warto przyjrzeć się dodatkowym pakietom, które mogą pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na składce od odpowiedzialności. Wyglądać!

Ile mam czasu na zgłoszenie roszczenia z ubezpieczenia AC?

Data zgłoszenia roszczenia jest jednym z najważniejszych czynników w branży ubezpieczeniowej, a co za tym idzie również w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych. Oczywiście jest to w przybliżeniu okres, w którym poszkodowany musi powiadomić swojego ubezpieczyciela o uszkodzeniu, zniszczeniu lub kradzieży pojazdu. Zgodnie z najlepszymi praktykami takie zgłoszenie należy złożyć jak najszybciej, najlepiej jak tylko zostanie wykryta szkoda, po wykryciu szkody. Należy jednak mieć świadomość, że w zależności od rodzaju poniesionej szkody informacja powinna dotrzeć do ubezpieczyciela w ciągu 3 do 7 dni od zgłoszenia szkody.

Kradzież auta to oczywiście rodzaj szkody, którą należy zgłosić natychmiast po jej wystąpieniu. To jest coś, co należy zrobić natychmiast po poinformowaniu władz. Jak mogę zgłosić roszczenie do firmy ubezpieczeniowej? Można to zrobić za pomocą internetowego formularza kontaktowego, telefonicznie lub po prostu odwiedzając oddział ubezpieczyciela i szczegółowo opisując zdarzenie.

Jaka jest polityka Autocasco i dlaczego warto wiedzieć?

Zaleca się zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Handlowymi Autocasco i zwrócenie szczególnej uwagi np. na wymienione tam wyłączenia, aby w pełni skorzystać z ochrony, jaką daje ubezpieczenie AC pojazdu. W przypadku kradzieży samochodu na Białorusi, w Rosji, na Ukrainie lub w Mołdawii ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania ofierze. Przed podpisaniem polisy ubezpieczeniowej należy koniecznie zapoznać się z zawartymi w niej wyłączeniami odpowiedzialności.

Kolejnym elementem ubezpieczenia klimatyzacji samochodowej, który należy wziąć pod uwagę, jest procedura załatwienia roszczenia w przypadku roszczenia. W większości przypadków właściciel pojazdu ma możliwość wyboru zarówno kosztorysu, jak i wariantu usługi. W pierwszej kolejności ubezpieczyciel ocenia szkodę i przelewa świadczenie na konto kierowcy, który jest następnie odpowiedzialny za naprawę pojazdu. Jest to wybór wysokiego ryzyka, ponieważ firmy zajmujące się naprawami samochodów mogą wykorzystywać tak zwaną amortyzację kosztów części, aby uzasadnić szeroki zakres kosztów pracy dla swoich klientów. Najbezpieczniejszą opcją do wyboru jest opcja serwisowa, w której ubezpieczyciel rozlicza się z mechanikiem.

Zmniejszająca się suma ubezpieczenia jest jednym z powodów, dla których warto skorzystać z rozszerzonego wariantu ubezpieczenia pojazdu. Wynika to albo ze starzenia się pojazdu, a co za tym idzie postępującego spadku jego wartości, albo z późniejszych odnotowanych uszkodzeń. Rozszerzony pakiet Autocasco może zapewnić ustaloną wartość sumy ubezpieczenia, co będzie bardzo korzystne, jeśli prowadzisz samochód szczególnie podatny na uszkodzenia lub taki, który szybko traci na wartości.

W jakich warunkach ma sens wykupienie polisy komunikacyjnej?

Dla prawie wszystkich kierowców ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej samochodu jest cennym rodzajem ochrony finansowej. Trudno przecież przewidzieć, czy auto zostanie zdewastowane, zniszczone przez naturę, czy też w pierwszej kolejności przyciągnie do niego złodzieja. Mimo to jest kilka sytuacji, w których szczególnie warto rozważyć zakup ubezpieczenia AC. Są to:

Brak parkowania samochodu skutkujący parkowaniem „na zewnątrz”, parkowanie w ryzykownym regionie, gdzie kradzieże i wandalizm są na porządku dziennym, częste wizyty w miejscach, w których występują szkodliwe zjawiska pogodowe oraz eksploatacja pojazdu w ekstremalnych warunkach, które mogą powodować szkody.
Wypadki z udziałem innego pojazdu, zwierzęcia lub osoby, a także kradzież pojazdu to scenariusze, których, niestety, może doświadczyć w pewnym momencie każdy właściciel pojazdu. Z drugiej strony, każdy kierowca, który chce ubezpieczyć swój pojazd oraz zawartość swojego portfela, powinien poważnie rozważyć ubezpieczenie Autocasco.