Kategorie:

Zniżki, a brak ciągłości historii ubezpieczeniowej kierowcy

kalkulator ubezpieczen oc ac

Brak ciągłości w ubezpieczeniu to sytuacja, w której po sprzedaniu lub złomowaniu pojazdu przez jakiś czas osoba nie posiada auta i nie ma aktualnie aktywnej polisy. Gdy po zakupie nowego pojazdu przychodzi moment wykupienia polisy niektórzy mogą się sporo zdziwić. Licząc na pełne zniżki mogą się nieco zdziwić.

Brak ciągłości polisy a ustalenie prawa do zniżek

Przerwa w ubezpieczeniu jest czynnikiem, który ma duży wpływ na wysokość polisy. Polityka większości firm ubezpieczeniowych jest taka, że po przerwie kierowca traktowany jest w taki sam sposób jak osoba, która nigdy wcześniej nie posiadała polisy komunikacyjnej i nie ma żadnych zniżek. Zaczyna więc zbierać je od początku. Różnica jest tylko taka, że jeśli nie doszło w ostatnich latach do szkody komunikacyjnej z winy kierowcy, to zaczyna on “z czystą kartą”, bez dodatkowych zwyżek.

Jak uniknąć przerwania ciągłości w polisie OC?

Oczywiście przerwy można uniknąć, jeśli zaraz po sprzedaży jednego pojazdu kupujemy drugi. Wówczas stajemy się posiadaczami nowej polisy, która jakby przepisywana jest na nas, jako nowego właściciela pojazdu. Ale co w sytuacji, kiedy po sprzedaży pojazdu nie od razu planujemy zakup nowego auta? W takiej sytuacji rozwiązaniem może być dopisanie nas jako współwłaściciela do innego pojazdu. Jeśli ktoś z Twoich bliskich, np. rodzice czy rodzeństwo posiadają samochód i nie mają nic przeciwko, mogą podarować ci niewielką wartość auta tak, abyś został wpisany jako współwłaściciel. Jest to formalność, która pozwoli zachować ciągłość historii ubezpieczenia.